Zaburzenia integracji sensorycznej

Temat związany z zaburzeniami integracji sensorycznej u dzieci jest rozpowszechniony w Polsce od kilku dekad. Szczególnie na przełomie wieków w coraz większym stopniu zwiększała się świadomość takich problemów występujących u dzieci. Obecnie można znaleźć wiele ośrodków oraz terapeutów, którzy są w stanie zapewnić zarówno konsultacje, a także realizowanie terapii dla dzieci z problemami związanymi z integracją sensoryczną.

 

Problemy z integracją sensoryczną związane są z etapem rozwoju dziecka do siódmego roku życia. Najczęściej problemy mogą być zauważone już u dzieci w wieku trzech lat, gdy integracja sensoryczna szczególnie intensywnie się rozwija. Jednocześnie znacznie częściej na takie problemy są narażone dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Podobnie w przypadku porodów z problemami czy przy cesarskim cięciu dzieci znacznie częściej wykazują problemy związane z integracją sensoryczną. Generalnie takie problemy występują u dzieci, u których występuje ograniczenie potrzeby poznania świata za pomocą zmysłów. Rodzice powinni zapoznać się z podstawowymi objawami zaburzeń integracji sensorycznej, co pozwala na znacznie łatwiejsze wykrycie takich problemów u dzieci. Wykrycie problemów u dziecka wymaga konsultacji z terapeutą, który jest w stanie określić, czy w danym przypadku niezbędna będzie integracja sensoryczna terapia http://www.trampolina-dzieci.pl/oferta/integracja-sensoryczna/.

 

Objawy zaburzeń z integracją sensoryczną

Do objawów zaburzeń integracji sensorycznej zalicza się między innymi nadmierna lub zbył mała wrażliwości na bodźce sensoryczne. Objawiać się to może między innymi unikaniem określonych ubrań czy rodzajów jedzenia. U innych dzieci może występować reakcja płaczu na hałas, brak zwracania uwagi na zimno czy ból. Do innych objawów można zaliczyć brak odpowiedniego poziomu uwagi, czyli szybkie rozpraszanie się, brak umiejętności skupiania się na wykonywanych czynnościach. Do ważnych objawów zalicza się również obniżony poziom koordynacji ruchowej. Opóźniony rozwój mowy również może być wskazówką, że u dziecka rozwój nie przebiega właściwie. Rodzice powinni również zwracać uwagę na problematyczne zachowanie, co może dotyczyć agresywnych zachowań w nowych sytuacjach.

 

Konsultacje ze specjalistami

Ostateczne postawienie diagnozy czy u dziecka występują problemy z integracją sensoryczną należy do specjalisty. Niezbędne jest skorzystanie z wizyty u specjalistów mających certyfikaty pozwalające na prowadzenie terapii zaburzeń sensorycznych. Taki specjalista jest w stanie zapewnić konsultacje, które opierają się na spotkaniach pozwalających na ustalenie czy u dziecka występują określone problemy. Jeśli u dziecka występują problemy z integracją sensoryczną wówczas niezbędna jest integracja sensoryczna terapia. Jednak już wstępne spotkania to między innymi wywiady z rodzicami czy specjalistyczne testy. Podczas kilku spotkań specjalista jest w stanie określić czy u dziecka niezbędne jest decydowanie się na podejmowanie specjalistycznej, regularnej terapii. Taka terapia jest następnie prowadzona w ramach indywidualnie przygotowanego planu.