Jak długo może trwać leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest w stanie dać spektakularne efekty, ale wymaga czasu. Jak długo może trwać noszenie aparatu ortodontycznego?

 

Nie każdy ma równe i dobrze ułożone w łukach zęby. Zdarza się, że są one nieestetycznie ustawione, nie pasują do siebie w łukach. Jednak wady tego rodzaju to nie tylko kwestia wyglądu. Warto również wskazać, że przyczyniają się one również do bólu zębów, próchnicy, paradontozy.

 

Leczenie w gabinecie ortodontycznym jest rekomendowane zarówno dla osób, które są młodsze, jak również dla tych, które są już dorosłe. W każdym przypadku dobry ortodonta Warszawa http://dobryortodontawarszawa.pl/ oraz w innych miastach jest w stanie zaoferować świetne efekty dla pełnej satysfakcji pacjenta.

 

Leczenie ortodontyczne – tu liczy się cierpliwość

W przypadku leczenia ortodontycznego liczy się przede wszystkim cierpliwość. Na rezultaty trzeba będzie zaczekać, ale warto, ponieważ ortodonta może pomóc uzyskać pacjentowi hollywoodzki uśmiech.

 

Zęby powoli zmieniają swoją pozycję, ale doświadczony ortodonta Warszawa czy pracujący w innych miejscowościach może nadać im idealny wygląd. Trzeba tylko być cierpliwym, ponieważ w ortodoncji pośpiech nie jest wskazany.

 

Czas leczenia zależny jest od szeregu różnych czynników, między innymi od:

·        rodzaju zastosowanego aparatu ortodontycznego

·        rodzaju wady u pacjenta

·        systematyczności pacjenta

·        indywidualnych wskazań ortodonty

 

Poniżej prezentujemy bliżej powyższe czynniki, które wpływają na czas leczenia ortodontycznego, a tym samym na jego efekty oraz koszty.

 

Rodzaj aparatu ortodontycznego

Najszybciej leczenie może zakończyć się wtedy, gdy zostanie założony aparat stały, czyli na stałe zakładany na zęby.

 

Aparaty ruchome, chociaż tańsze i wygodniejsze dla pacjenta, zwykle powodują, że czas leczenia jest dłuższy. Nie są one aż tak dokładne jak aparaty stałe i tym samym mogą też nie dać optymalnych efektów leczenia. Wobec tego najczęściej ortodonta Warszawa czy w innym mieście zaleca założenie aparatu stałego.

 

Często można spotkać się również z twierdzeniem, że założenie aparatu stałego samoligaturującego, czyli aparatu bez ligatur, typu Damon, pozwala na skrócenie czasu leczenia. Ortodonci wskazują jednak, że nie zawsze tak jest, dlatego zdarza się, że przyspieszenie leczenia nie jest aż tak znaczne w porównaniu z aparatami z ligaturami.

 

Rodzaj wady u pacjenta

Dość proste wady, na przykład niewielkie przekrzywienia zębów, można wyleczyć bardzo szybko – nawet w około rok.

 

Gdy jednak chodzi o większe wady, które wymagają założenia aparatów na dwa łuki zębowe i ich dopasowania, wtedy czas leczenia na ogół wynosi około 2 lata, chociaż może przedłużyć się również do 3 lat, aby ustabilizować zęby w nowej pozycji.

 

Ortodonta po przygotowaniu planu leczenia dla pacjenta może wskazać, jak długo będzie ono trwało. Warto jednak pamiętać o tym, że wskazania te należy traktować tylko orientacyjnie, ponieważ w zależności od postępów leczenia czas może ten może skrócić się albo wydłużyć.

 

Systematyczność pacjenta

Kluczem do uzyskania jak najlepszych efektów leczenia ortodontycznego jest systematyczne chodzenie na wizyty u ortodonty, a także przestrzeganie jego zaleceń.

 

Opuszczanie wizyt może wydłużyć czas trwania leczenia nawet o kilka miesięcy, ponieważ ortodonta nie może wtedy w porę dokonać zmian w aparacie. Czas leczenia może też przedłużyć się wtedy, gdy pacjent nie nosi wyciągów lub nie wykonuje innych zaleconych czynności przez ortodontę.

 

Podsumowując, w większości przypadków czas leczenia ortodontycznego wynosi od 1 roku do 2 lat, ale może ulec wydłużeniu do nawet 3 lat przy indywidualnych wskazaniach ortodonty.